Konya Mistik Müzik Festivali Üzerine (Güzel Şeyler de Oluyor 1)

Posted on Ekim 1, 2019

0


Konya’da çoğumuzun farkında bile olmadığı çok güzel şeyler oluyor. Konya İl Kültür Müdürü Abdüssettar Yarar Hocanın neredeyse tek başına yüklendiği (ki Sufi Film Festivali için de aynı şeyi söyleyebilirim) Ali Bektaş Hocanın da dahil olduğu bir avuç kişinin birikimleriyle Abdüssettar hocaya destek verdiği Mistik Müzik Festivali’nin on altıncısı yapıldı bu sene.

Festival sırasında iki üç gün orada bulunma şansım oldu. Şansım diyorum, zira davet edilen gruplar, müzisyenler gerçekten olağanüstüydü. Konya’daki son gecemde Alireza Ghorbani’nin konserini izleme şansım oldu. Nurullah Koltaş ve İhsan Kabil ile birlikte izlediğimiz konser tek kelimeyle muhteşemdi. Ghorbani’yi daha önce bilmiyordum ben; ancak neden bu kadar övüldüğünü o gece görme/işitme şansım oldu. Sesinin ve müzik dehasının enginliğinin tam tersi bir tevazuya sahip biriyle karşılaştım. Hele Mesnevi’nin ilk beyitlerinden bestelenmiş bir parçayı seslendirişi vardı ki, gözlerimden akmaya hazırlanmış yaşları tutmak için oldukça zorlandım.

Festivalin 16 yılında Ghorbani gibi, dünyanın pek çok yerinden pek çok önemli grup ve müzisyeni Konya’ya getirmeyi (üstelik de belki de başka bir yerde tek bir konser için ayrılan bütçeye bir festivali yapmayı becermesiyle) becermiş olan başta -çabasına ve feragatine 3 yıldır şahsen tanık olduğum- Abdüssettar Yarar hoca olmak üzere herkese teşekkür etmek ve “bu ülkede güzel şeyler oluyor- demek için bu kısa notu düşmeyi boynumun borcu olarak gördüm.

Festival için gelen misafirlere hediye edilen geçmiş 15 yıldan seçilmiş 224 kaydın olduğu usb’nin ise belki isteyenler için satışa çıkarılması çok güzel bir hizmet olurdu.

Sıla’ya, şuna buna bir saat konserler için birkaç yüz binleri dökmekten “utanmayan”ların yaptıklarına karşılık, bir konser parasına bir haftalık festival yapmayı becerenlere hepimizin bir teşekkür borcu var doğrusu. Allah razı olsun.

Beni çok etkileyen Alireza Ghorbani’yi bilmeyenler için Youtube’dan bir kaydını da paylaşmak istedim.