Boğaziçi Film Festivali’ndeki Rezalet Ya da Kopya Olmanın Öldürücü Ezikliği

Posted on Ekim 23, 2019

1


22 Ekim 2019 Salı, İstanbul. Beyoğlu Sineması 14.00 seansı.

Akşam 17.00’da olan dersime henüz zaman var ve bu sebeple festivalin yarışma kapsamına aldığı kısa filmleri izlemenin faydalı olabileceğine dair bir hisle, Boğaziçi Film Festivali Ulusal Kısa Film Yarışmasındaki ikinci seçmeleri izlemek üzere salona giriyorum. Yıllardır İstanbul Film Festivali, FilmEkimi gibi festivallerden çok iyi bildiğim salonda bu defa birçok başörtülü kadının yanısıra bir iki de küçük çocuk görüyorum. Belli ki insanlar, nasılsa festivali yapan “muhafazakâr” camia diye düşünüp, çocuklarıyla gelmeye karar vermişler.

Salonda benim gibi parasını verip biletini alanların yanında bir de özel olarak davet edilenler var… Özel davetliler ön sıralara alınıyor… İKSV’nin hiçbir festivalinde rastlamadığım bir ciddiyetsizlik var salonda… Kimin nereye oturduğunun önemi bir süre sonra ortadan kalkıyor. Yıllardır tanıdığım, işini çok severek yapan yer gösterici bile bir süre sonra yer göstermekten vazgeçiyor.

Kısa film seçmelerinin ilki, adı, yanlış hatırlamıyorsam ‘Aylin’ olan bir film bu. 14-15 yaşlarında iki kızın hikâyesi… Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği ile yapıldığı ibaresini görünce biraz daha dikkatli bakıyorum filme… Destek yazıları geçer geçmez, ayakta sırtı dönük bir adamın inlemeleri, ahlamaları arasında, onun önüne diz çökmüş bir kızın “oral seks” sahnesiyle başlıyor film… Üstelik de dışarıda bir mekân bu… İnsanların gelip geçtiği bir yer… (bu kadar detaylı anlattığım için okuyucularım bağışlasın beni, ama rezilliğin boyutunu anlatmak için bu defalık bunu yapmak zorundayım) Filmin ‘ruhu’ sonuna kadar bu şekilde devam ediyor. Sözde “hayatlarının” problemleriyle baş etmeye çalışan iki çocuk-ergen genç kızın hikâyesi, ki Avrupa’daki film festivallerinden çok aşina olduğumuz bir mevzudur, filmin sonunda bu iki genç kızın öpüştürülmesiyle son buluyor…

Tam anlamıyla çöplük bir filmi bu kadar anlatma sebebim, yıllardır neden Boğaziçi Film Festivali’ne ciddi şerhlerimin olduğunun en açık ifadesini tam da burada bulmamdandır doğrusu. Çünkü mesele böyle bir filmin yapılması değil, böyle bir filme Kültür Bakanlığı’nın neden destek vermiş olduğu ve daha da önemlisi, ilk günden itibaren kendilerini “Sinema Türkiye’de belirli bir camianın tekelinde, o tekeli kırmalı, kendi kültürümüzü aktarabileceğimiz festivaller yapmalıyız!” iddiasıyla ortaya çıkan ve bu sebeple de ülkedeki kurumlardan en ciddi destekleri alan bir festivalin, böyle bir filmi seçmeye almasıdır. (Diğer dört filmin üçü epey kötü ve “kültürümüz” dediğimiz şeyden epey uzaktı ayrıca… Sadece seçmenin son filmi iyiydi…)

Kültür-sanat meselelerinde, özelde de sinemada, ister yapma aşamasında, isterse de festival meselesinde olsun bir kendilik probleminiz yoksa önünüze iki seçenek çıkar genelde. İlk seçenek, “Bu işi neden hep ‘onlar’ yapıyor; biraz da ‘biz’ yapalım!” der ve giderek ‘onlar’ı onlar yapan özellikleri kendinize yedirir, ‘onlar’a benzersiniz… Ya da, belki ‘onlar’a benzemek istemezsiniz; ama ‘biz’ olmak için bir temel kurmayı, bir düşünce ve “form” üretmeyi beceremediğiniz için ‘onlar’ın ‘siz’i bir tür koşum atı olarak kullandığı “onların para merkezine” dönüşürsünüz. Boğaziçi Film Festivali nezdinde kültür-sanatımızın “bizliğine” olan şey yıllardır tam da budur. Bazen birincisi, ama çoğunlukla ikincisi… Boğaziçi Film Festivali’ni, ilk versiyonundan sonra İstanbul Film Festivali’nin üçüncü sınıf bir kopyası olacaksanız bunca para yatırıp festival yapmaya gerek yok diye eleştirmiştim. Festivalin niyetinin bu durumdan kurtulmak olduğuna dair hiçbir emare görmediğim gibi, en son şahit olduğum bu rezalet, kültür-sanat “yatırımlarımızın” nereye gittiğine dair son derece acı verici bir balyoz oluyor kafamızda…

Hakikaten siz/biz ne için yapıyoruz festivalleri? Neden ihtiyaç duyuyoruz film festivallerine? “Onlar” festivallerden büyük paralar götürdüler, biraz da “biz” götürelim niyetiyle mi? Derdimiz ne hakikaten? Ya da bir derdimiz var mı? Çocuk yaşta iki kızın, sonunda öpüştüğü LGBT imalı, oral seksli “Kültür Bakanlığı destekli” bir kısa filmi de gösterebileceğimizi, kendimizi beğendirmek istediklerimize takla atarak gösterme işi için mi? Ya da hemen ardından gelen filmlerde olduğu gibi, lüks içinde içkilerimizi yudumlayabildiğimizi tüm ezikliğimizle ifşa edebilelim diye mi? Yıllardır onlara benzeme kompleksiyle ciddi bir metamorfoza uğradığımız ve en sonunda da komik bukalemunlar olduğumuzu afişe etmek için mi? Sahi biz neden film festivali yapmalıyız? Müslüman vakarı nerede kaldı? Nerede kaldı bizi biz yapan şeylere olan güven ve inancımız? Askerlerimiz imanımız, namusumuz, haysiyetimiz ve vakarımız için canını vermek üzere tam da şimdi operasyon yapıyorken, “bizim festivalimiz” dediğimiz bir yerde türlü rezilliklere büyük paralar akıtmanın neresinde ahlâkilik, neresinde adalet, neresinde iman, neresinde ihsan, neresinde irfan?

Sadece sanatta değil, düşüncenin ve hayatın her alanında da, bir “kendilik şuurunuz” yoksa “İrfan sineması diyorlar, ne saçma; hâlbuki bizim yapmamız gereken şey, Batı’da yapılanları yapabileceğimizi gösterip onlara bunları pazarlamak olmalı!” diye bilmiş bilmiş saçmalayan tüccar kafasının çıktısı olarak böyle bir şeyle karşılaşmanız mukadderdir. Boğaziçi Film Festivali, “bizim” camiada büyük umutlarla karşılanmıştı… Artık “biz” de “kendilik şuurumuzu” forma büründürebileceğimiz bir film festivali yapabilirdik! Ama olmadı, zira “kendilik şuuru” her şeyden önce hakiki bir derdi olan insan ister. Öyle insanları çoktandır kaybettik. Tek meselemiz, bir “festival düşürebilir miyiz” ya da bir “proje kapabilir miyiz?” isteği oldu! Kendilik şuurunun bir çıktısını, görünümünü sanatımızda ve özellikle en-yeni-şiir olan film sanatında aramaya çalışan insanlara deli muamelesi yapılıyor artık! “İrfan sineması da ne, moda olan LGBT ise onu da biz yaparız!” noktasına geldik ya ne kadar dövünsek az…

Asıl trajedimiz gördüğü bir rezilliği, kimi maişet kaygılarıyla sessizce geçiştirenlerin ülkemiz “intelijensiyasında” ama daha da vahimi Müslüman intelijensiyada çoğunluk olmasıdır aslında. Bu yüzden de onca desteğine rağmen, İstanbul Film Festivali’nin hatta daha da vahimi İfİstanbul’un beşinci sınıf bir kopyası olmaktan öteye gidemeyen Boğaziçi Film Festivali gibi festivaller aldı başını gidiyor. “Bizlik” sadece başındaki insanın “muhafazakâr” kimlikli oluşuyla halledilebilecek bir şey değil. “Bizlik” bir şuur ister, bir ahlâk, hakkaniyet, çalışkanlık ister. Muhtemelen, “film gözümüzden kaçtı” denecektir cevap olarak… İzlenmeyen filmlerin festivallerine, okunmayan kitaplar üzerinden atılan havalara alıştık zira… Derdimiz ve geldiğimiz nokta Said Nursi Hazretlerinin bir cümlesinde gizli: “Kâfir süt gibidir bozulursa yoğurt olur; Müslüman tereyağı gibidir, bozulursa zehir olur!”

Bozulmaya bu kadar sessizlik hayra alamet değil benden söylemesi…