Film Kanonu: Büyük Listeye Bir Giriş Listesi

Film Kanonu

Bir film listesi oluşturmak her zaman subjektif bir çabadır. Ancak film sanatı ile ciddi olarak ilgilenme niyetinde olanlara bir kılavuz mahiyetinde olması amacıyla bazı listeler yapmak kaçınılmazdır.

Aşağıdaki liste, birkaç aya çıkacak olan ve  dünya film tarihinin en büyük (manevi) eserlerine öznel bir bakış anlamı taşıyacak olan “Film Kanonu: 300 Büyük Film” çalışmasının sonuna eklenecek olan devasa listeye bir giriş mahiyetindedir. Seçilen filmler, bir ülkenin ya da film geleneğinin temsil edici yönetmenlerini ve o geleneği veya ülke sinemasını tanıma amacıyla seçilmiş filmlerdir. Dolayısıyla bu liste bir “en sevdiğim filmler listesi” değildir. Ancak elbette film sanatına bir bakışımız var ve bu bakışı bazı filmlerde çok daha net görebiliyoruz. Bu yüzden listedeki kimi filmler “kalın ve italik” yazıldı. Okuyuculara en azından bizim film görüşümüzle uyuşan filmler konusunda bir bilgi verebilmesi amacıyla, her film geleneği içinde özellikle tavsiye ettiğimiz filmleri kalın ve italik yazdık. Yönetmen isimleri de kalın yazıldı. Yönetmen isimlerinin hemen yanına yönetmenlerin ilk etapta tavsiye edebileceğimiz filmleri yazıldı. Ancak unutulmamalı ki bu liste, film kanonu girişimi için sadece bir giriş mahiyetindedir. Her yönetmen ve gelenek için mutlaka başka filmlerin seçilebileceğini de gözden kaçırmamak gerekir.

Film isimleri konusunda bir standarda gitmek gerekiyordu. Her filmin (hatta çoğunun)Türkiye’de gösterim fırsatı bulmadığı ve bu yüzden de Türkçe bir adının olmadığı düşünülürse, tüm filmler için (dünyanın birçok ülkesinden farklı dillerdeki filmleri de göz önüne alınca) genellikle İngilizce isimlerini kullandık. Ancak eğer kendi orjinal dillerindeki isimleri İngilizcesinden daha iyi biliniyorsa, o durumda orjinal isimlerini kullandık.

Klasik Hollywood (ve çevresi)

D.W. Griffith: Birth of Nation (1915); Intolerance (1916); Broken Blossoms (1919)

King Vidor: The Big Parade (1925); The Crowd (1928)

Eric Von Stroheim: The Greed (1924)

Howard Hawks: Scarface (1932)

Alfred Hitchcock: 39 Steps (1935); Rope (1948); Vertigo (1958)

Orson Welles: Citizen Kane (1941); Magnificent Ambersons (1942); Touch of Evil (1958); The Trial (1962); Macbeth (1948)

John Ford: Stagecoach (1939); The Grapes of Wrath (1940); How Green Was My valley (1941)

Ernst Lubitsch: Ninotchka (1939)

William Wyler: Wuthering Heights (1939); Ben-Hur ( 1959); Best Years of Our Lives (1946)

Victor Fleming: Gone With the Wind (1939)

Buster Keaton: The General (1926)

Charlie Chaplin:  The Kid (1921); Gold Rush (1925); City Lights (1931); Modern Time (1936)

Raoul Walsh: The Thief of Bagdad (1924)

Micheal Curtiz: Casablanca (1942)

David Lean: Brief Encounter (1945); Great Expectations (1946); Oliver Twist (1948); Bridge on the River Kwai (1957); Lawrence of Arabia (1962); Doctor Zhivago (1965)

John Huston: Maltese Falcon (1941)

Billy Wilder: Sunset Boulevard (1950); The Apartment (1960)

Elia Kazan: The Sea of Grass (1947); on the Waterfront (1954); East of Eden (1955)

Nicholas Ray: Rebel Without a Cause (1955); The Savage Innocents (1960)

Sovyet Devrim Sineması

Sergei Eistenstein: The Strike (1925); Battleship Potemkin (1925), October (1927); Ivan The Terrible Part 1&2 (1944-45)

Vsevolod Pudovkin: The End of St. Petersburg (1927); Storm Over Asia (1928); Mother (1926)

Alexander Dovzhenko: Arsenal (1928), Zemlya (1930)

Dziga Vertov: Cinema Eye (1924); The Man with a Movie Camera (1928)

Alman Expresyonist Sineması

Fritz Lang: Die Nibelungen (1924); Metropolis (1927); M (1931); The Tastemant of Dr. Mabuse (1933)

F.W. Murnau: Nosferatu, a Symphony of Horror (1922); Faust (1928); Sunrise (1927)

Robert Wiene: The Cabinet of Dr. Caligari (1920); Raskolnikov (1923)

Sürrealist Sinema (ilgili yönetmenlerin sonraki filmleri de)

Luis Bunuel: Un Chien Andalou (1929); L’age D’or (1930); The Young and the Damned (1950); Nazarin (1959); Viridiana (1961); The Exterminating Angel (1962); Simon of the Desert (1965); Milky Way (1969); The Discrete Charm Of Bourgeoisie (1972); The Phantom of Liberty (1974)

Jean Cocteau: The Blood of a Poet (1930); Orpheus (1950; The Tastement of Orpheus (1960);

Germaine Dulac: The Seashell and Clergyman (1928)

Rene Clair: Entracte (1924)

Fransız Sineması (Şiirsel Gerçekçilik ve Yeni Dalga ve Sonrası)

Marcel Carne: Port of Shadows (1938); Children of Paradise (1945)

Jean Vigo: Zero for Conduct (1933); L’Atalente (1934)

Rene Clair: Under the Roofs of Paris (1930); La Belles de Nuit (1952)

Jean Renoir: Toni (1935); Grand Illusion (1937); Human Beast (1938); The Rules of The Game (1939)

Claude Chabrol: Handsome Serge (1958); Les Cousins (1959); The Butcher (1969)

François Truffaut: Les 400 Coups (1959), Shoot the Pianist (1960); Jules and Jim (1961); Fahrenheit 451 (1966)

Jean-Luc Godard: A Bout de Souffle / Serseri Âşıklar (1959); Le Petit Soldat (1960); Une Femme Est Une Femme (1961); Vivre sa Vie (1962); Le Mepris (1963); Weekend (1967); Alphaville (1965)

Alain Resnais: Night and Fog (1955); Hiroshima Mon Amour (1959); Last Year in Marienbad (1961); Muriel (1963)

Jacques Rivette: Paris nous Appartient (1960); Celine and Julie Go Boating (1974)

Louis Malle: The Lovers (1958); Zazie in Metro (1960); The Fire Within (1963)

Eric Rohmer: Last Night in Maud (1967); Love in the Afternoon ( 1972); Tales of the Four Seasons: Spring, Summer, Fall, Winter  (Conte de Printemps, Conte d’hiver, Conte d’ete, Conte de Automne; (90,92,96,98)

Agnes Varda: Cleo from 5 to 7 (1962); Vagabond (1985)

Jean Rouch, Edgar Morin: Chronicle of a Summer (1960)

Chris Marker: La Jetèe (1962); Sans Soleil (1983)

Jean-Jacques Annaud: The Quest for Fire (1981); The Name of the Rose (1986)

Jacques Becker: The Hole (1960)

Robert Bresson: Diary of a Country Priest (1951); A Man Escaped (1956); Picpocket (1959); Trial of Joan of Arc (1962); Balthazar (1966); Mouchette (1967); Lancelot of the Lake (1974); The Devil Probably (1977); Money (1983)

Henri-Georges Clouzot: The Raven (1943); Diabolique (1955)

Alain Corneau: All the Mornings of the World (1991)

Jacques Demy: The Umbrellas of Cherbourg (1964)

Claire Denis: 35 Shots of Rum (2008)

Abel Gance: The Wheel (1923); Napoleon (1927)

Michail Haneke (aslen Avusturyalı): The Seventh Continent (1989); Benny’s Video (1992); The Castle (1997); Funny Games (1997); The Hidden (2005); The White Ribbon (2009); Amour (2012)

Patrice Leconte: Monsieur Hire (1989)

Jean Delannoy: La Pastorale Symphonie (1946); God Needs Man (1950); This Special Friendship (1964)

Claude Lelouch: A Man and a Woman (1966); Les Miserables (1995)

Maurice Pialat: Naked Childhood (1968); Van Gogh (1991)

Claude Sautet: A Heart in Winter (1992)

Jacques Tati: Monsieur Hulot (1953); My Uncle (1958); Play Time (1967)

Bertrand Tavernier: The Clockmaker (1974); 1280 Almas (1981); A Sundey In the Country (1984)

Andre Techine: The Bronte Sisters (1979); My Favourite Season (1993); Loin (2001)

Leos Carax: Boy Meets Girl (1984); Mauvais Sang / Bad Blood (1986); The Lovers on the Bridge (1991); Holy Motors (2012)

Alain Robbe Grillet: The Man Who Lies (1968)

Marguerite Duras: India Song (1975)

Claude Lanzmann: Shoah (1985)

Alman Sineması(Yeni Alman Sineması ve Sonrası)

Rainer Werner Fassbinder: Love is Colder than Death (1969); Katzelmacher (1969); Bitter Tears of Petra Von Kant (1972); Ali: Fear Eats the Soul (1974); Berlin Alexanderplatz (1980)

Werner Herzog: Aguirre: Wrath of God (1972); Enigma of Kaspar Houser (1974); Heart of Glass (1976); Fitzcarraldo (1982)

Hans-Jurgen Syberberg: Hitler: A Film From Germany (1977); Parsifal (1982)

Wim Wenders: Alice in the Cities (1974); Kings of the Road (1976); Paris, Texas (1984); Wings of Desire (1987)

Volker Schlödorff: Young Törless (1966); The Lost Honour of Katherina Blum (1975); Coup de Grace (1976); The Tin Drum (1979); Homo Faber / Voyager (1991)

Jean-Marie Straub: The Chronicle of Anna Magdalena Bach (1968); Moses and Aaron (1973)

Alexander Kluge: Yesterday Girl (1966); Artist Under the Big Top: Perplexed (1968)

Edgar Reitz: Heimat (1984)

Margarethe von Trotta: Rosa Luxemburg (1986); The Promise (1995); Hannah Arendt (2012)

Werner Schroeter: Palermo or Wolfsburg (1980); Day of the Idiots (1981); Malina (1991)

Doris Dörrie: Anna Blume (1983)

Florian Henckel von Donnersmark: The Lives of Others (2006)

Polonya Sineması

Jerzy Kawalerowicz: Night Train / Gece Treni (1959); Mother Joan of the Angels (1961)

Roman Polanski: Knife in the Water (1963); Repulsion (1965); Chinatown (1974)

Krzysztof Zanussi: The Illumination (1972); Constans (1980); Spirala (1978)

Andzej Munk: Eroica (1958)

Wojciech Jerzy Has: The Saragossa Manuscript (1964); The Hour-glass Sanatorium (1973)

Andrzej Wajda: Kanal (1956); Ashes and Diamonds (1958); Man of Marble (1977); Panny Z Wilka (1979); The Promised Land (1975); Nastasja (1994)

Krzysztof Kieslowski: The Scar (1976); Camera Buff (1979); Dekalog (1988); Three Colours: Blue, White, Red (1993,1994,1994)

Krzysztof Krauze: My Nikifor (2004); Papusza (2013)

Agnieszka Holland: Fever (1981); Europa Europa (1990)

Lech Majewski: Wojaczek / Life Hurts (1999); The Mill and the Cross (2010)

Çek-o-Slovak Sineması

Milos Forman: Loves of a Blond (1964); The Firemen’s Ball (1967)

Jan Nemec: Diamonds of the Night (1964); The Party and the Guests (1966); Martyrs of Love (1967)

Vera Chytilova: Daisies (1966); Fruit of Paradise (1970)

Jaromil Jires: Krik / The Cry (1963); The Joke (1969); Valerie and Her Week of Wonders (1970)

Karel Kachyna: Long Live the Republic (1965); The Nun’s Night (1967); Ucho / The Ear (1970)

Jiri Menzel: Closely Watched Trains (1966); Larks on a String (1969)

Frantisek Cap: Man Without Wings (1946)

Frantisek Vlacil: Holubice (1960); Marketa Lazarova (1967)

Stefan Uher: The Sun in a Net (1962); Organ (1965); She Grazed Horses On Concrete (1983)

Juraj Herz: The Cremator (1969); Oil Lamps (1971); Morgiana (1972)

Jan Swankmajer: Faust (1994); Otesanek (2000)

Martin Sulik: Zahrada / The Garden (1995); Cigan (2011)

Jurac Jukabisko: The Deserter and the Nomads (1968); Birds, Orphans and Fools (1969); An Ambigious Report About the End of the World (1997); A Thousand Year Old Bee (1983)

Jàn Kadàr: The Shop on the Main Street (1965)

Dusan Hanak: I Love, You Love (1989); Paper Heads (1995)

Jan Sverak: Kolya (1996)

Macar Sinemasından

Zoltàn Fàbri: Körhinta (1956); Edes Anna (1958); The Boys of Paul Street (1969); 141 Minutes From the Unfinished Sentence (1975); Fifth Seal (1976)

Miklos Jancso: The Round-up (1965); Red and The White (1967); Red Psalm (1972); Hungarian Rapsody (1979)

Zoltàn Huszàrik: Sindbad (1971); Csontvary (1980)

Karoly Makk: Szerelem (1971); Catsplay (1974)

Istvan Szabo: Father (1966); Szerelmesfilm / LoveFilm (1970); Mephisto (1981); Colonel Redl (1985);

Marta Meszaros: Adoption (1975); Diary of My Children (1984); Edith Stein: Seventh Chamber (1996)

Bèla Tarr: Damnation (1988); Satantango (1994); Werckmeister Harmoniak (2000), The Turin Horse (2011)

Ildiko Enyedi: My Twentieth Century (1989); Magic Hunter (1999); Simon, the Magician (1999);

Portekiz / İspanyol Sinemaları

Manoel de Oliveira: The Cannibals (1988); The Divine Comedy (1991); Voyage to the Beginning of the World (1997)

Victor Erice: The Spirit of the Beehive (1973); El Sur (1983); The Quince Tree Sun (1992)

Paulo Rocha: The Island of Love (1982)

Pedro Costa: Ossos (1997); In Vanda’s Room (2000);

Luis Garcia Berlanga: Placido (1961); Not on Your life (1963)

Juan Antonio Bardem: Four Play (1977)

Carlos Saura: La Caza (1966); Ana and the Wolves (1973); Cousin Angelica (1974); Raise Ravens (1976)

Julio Medem: Lovers of the Arctic Cycle

Pedro Almodòvar: Women on the Nerve of the Nervous Breakdown (1988); All About My Mother (1999); Talk to Her (2002);

Güney / Orta Amerika Sinemaları

Fernando Solanas: Sur (1988); A Voyage (1992)

Eliseo Subiela: Last Images of Shipwreck (1989)

Nelson Pereira dos Santos: Vidas Secas (1963); Tent of Miracles (1977); Memoirs of Prison (1984)

Ray Guerra: Gods and the Dead (1970);

Glauber Rocha: Black God White Devil (1964); Anguished Land (1967)

Alejandro Jodorowsky: The Holy Mountain (1973); Santa Sangre (1989)

Raùl Ruiz: Three Lives and only one Death (1996); Time Regained (1999); Comedy of Innocence (2000); Chilean Rapsody (2002); Misteries of Lisbon (2010)

Carlos Reygadas: Japòn (2002); Silent Light (2007)

Arturo Ripstein: The Holy Office (1974)

Kuzey Avrupa Sinemaları (İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya, İzlanda vs.)

Carl T.Dreyer: Passion of Jeanne D’arc (1928); Vampyr (1932); Ordet (1955), Gertrud (1964)

Henning Carlsen: Hunger (1966); People Meet and Sweet Music Fills the heart (1967); Oviri (1986)

Victor Sjöström: The Phantom Carriage (1921)

Alf Sjöberg: Kiss Julie (1951); Barabbas (1953)

Bo Widerberg: Raven’s End (1963); Adalen 31 (1969); The Man on the Roof (1976)

Ingmar Bergman: Seventh Seal (1957); Wild Strawberries (1957); The Virgin Spring (1960); Through a Glass Darkly (1961); Winter Light (1963); The Silence (1963); Persona (1966); The Shame (1968); The Passion of Anna (1969); The Cries and Whispers (1972); The Magic Flute (1976); Autumn Sonata (1978); Fanny and Alexander (1982); Saraband (2003)

Roy Andersson: Songs From the Second Floor (2000);  You, the Living (2007); A Pigeon Sat on a Bench Reflecting on Existence (2014)

Lars Von Trier: The Element of Crime (1984); Epidemic (1987); Medea (1988); Europa (1991); Breaking the Waves (1996); Dogville (2003); Melancholia (2011)

Aki Kaurismaki: Crime and Punishment (1983); Shadows in Paradise (1986); Ariel (1988); The Match Factory Girl (1990); Drifting Clouds (1996); Light in the Dusk (2006)

Mika Kaurismaki: The Liar (1981)

Fridrik Thor Fridriksson: Angels of the Universe (2000)

Dagur Kàri: Noi Albinoi (2003)

Baltasar Kormàkur: The Sea (2002)

Belçika, Hollanda, İsviçre Sinemaları

Chantal Akerman: Jean Dielman… (1976); The Captive (2000)

Dardenne Kardeşler: The Promise (1996); Rosetta (1999); The Son (2002); The Child (2005); Two Days One night (2014)

Andre Delvaux: Woman Between Wolf and Dog (1979); The Abyss (1988)

Jaco von Dormael: Toto the Hero (1991)

Remy Belvaux: Man Bites Dog (1992)

Gerard Corbiau: Farinelli (1994)

Alain Tanner: The Salamander (1971); Light Years Away (1981)

Mike Van Diem: Character (1997)

Marleen Gorris: Antonia’s Line (1995)

Fons Rademakers: Doctor in the Village (1958);The Assault (1986)

Paul Verhoeven: Soldier of Orange (1977)

İran Sineması

Mecid Mecidi: Father (1996); Children of Haeaven (1997); Color of Paradise (1999); Baran (2001); The Willow Tree (2005)

Abbas Kiarostami: The Traveler (1974); Where is the Friend’s Home (1987); Homework (1989); Through the Olive Trees (1994); Taste of Cherry (1997)

Cafer Panahi: The White Balloon (1995); The Mirror (1997); The Circle (2000)

Deryuş Merjui: The Cow (1969); Hamoun (1990); Sara (1993); Leila (1996)

Efraim Gülistan: Adobe and Mirror (1965)

Bahman Gobadi: Time for Drunken Horses (2000)

Rıza Mirkerimi: As Simple as That (2008); So Close so Far (2005)

Füruğ Ferruhzad: House is Black (1962)

Bahram Beyzai: Balad of Tara (1979); Bashu, the Little Stranger (1989)

Muhsin Makhmalbaf: Gabbeh (1996); A Moment of Innocence (1996); The Silence (1998)

Sohrab Şahid Sales: The Still Life (1974); Far From Home (1975); Utopia (1983)

Şehriyar Behrani: Hz Meryem (2002)

Japon, Çin, Tayvan, Hong Kong, Kore, Hint vs Uzak Doğu Ülkeleri Sinemaları

Yasujiro Ozu: Tokyo Story (1953); Early Spring (1956); Good Morning (1959); Late Autumn (1960); The End of Summer (1961); An Autumn Afternoon (1962)

Kenji Mizoguchi: Naniwa Elegy (1936); The Story of the Last Chrysanthemums (1939); The Life of Oharu (1952); Ugetsu Monogatari (1953); Sansho the Bailiff (1956)

Masaki Kobayashi: Black River (1957); The Human Condition (3 Bölüm) (1959-1961); Harakiri (1962); Kwaidan (1964); Samurai Rebellion (1967)

Kon Ichikawa: The Burmese Harp (1956); Enjo (1958); Fires on the Plain (1959)

Shoei Imamura: The Insect Woman (1963); The Ballad of Narayama (1983); Black Rain (1989)

Keisuke Kinoshita: Twenty-four Eyes (1954); The Ballad of Narayama (1958); Immortal Love (1961)

Akira Kurosawa: Rashomon (1950); The Idiot (1951); Ikiru (1952); Seven Samurai (1954); Throne of Blood (1957); The Hidden Fortress (1958); Yojimbo (1961); Kagemusha (1980); Ran (1985); Dreams (1990)

Masahiro Shinoda: Himiko (1974); Chinmaku (1971)

Hiroshi Teshigahara: Pitfall (1962); Woman in the Dunes (1964); The Face of Another (1966); Antonio Gaudi (1984)

Kaneta Shindo: Onibaba (1964)

Nagisa Oshima: Furyo (1983)

Mikio Naruse: Repast (1951); Floating Clouds (1955)

Hirokazu Koreeda: Maborosi (1995)

Takeshi Kitano: A Scene at the Sea (1991); Dolls (2002)

Teinosuke Kinugasa: Dedication of the Great Buddha (1952); Jigokumon (1953)

Naomi Kawase: The Mourning Forest (2007)

Hienosuke Gosho: Growing up Twice (1955); An Inn at Osaka (1954)

Im Kwon-Taek: Drunk on Women and Poetry (2002)

Kim Ki-Duk: Spring, Summer, Fall, Winter… and Spring (2003)

Lee Chang-Dong: Poetry (2010)

Hou Hsiao-Hsien: A City of Sadness (1989); The Puppetmaster (1993); Good Men, Good Women (1995)

Edward Yang: Taipei Story (1985); Yi Yi (2000)

Tsai Ming-Liang: River (1997); What Time Is it There (2001); I Dont Want to Sleep Alone (2006)

Ang Lee: Crouching Tiger, Hidden Dragon (2001)

Ann Hui: Boat People (1982); A Simple Life (2011)

Stanley Kwan: The New China Woman (1991)

Wong Kar-Wai: Chungking Express (1994); In the Mood for Love (2000)

Chen Kaige: Yellow Earth (1984); Life on a String (1991); Farewell My Concubine (1993)

Tian Zhuangzhuang: The Blue Kite (1993); Springtime in a Small Town (2002)

Zhang Yimou: Red Sorghum (1987); Raise the Red Lantern (1991); The Road Home (1999)

Apichatpong Weerasethakul: Uncle Boonmee Who Can Recall His past Lives

Pan-ek Ratanaruang: Invisible Waves (2006)

Tran Anh Hung: The Scent of Green Papaya (1993); Cyclo (1995); Norvegian Wood (2010)

Satyajit Ray: Pather Panchali (1955); Aparajito (1956); Apur Sansar (1959); Devi (1960); Mahanagar (1963); The Lonely Wife (1964); The Hero (1966)

Shyam Benegal: Ankur (1974)

Mani Kaul: other’s Bread, Your Bread (1969); One Day in Ashadh (1971)

Ritwik Ghatak: Illusory Mirror (1972)

Adoor Gopalakrishnan: One’s Own Choice (1972); Rat Trip (1982); Walls (1989)

Shaji N. Karun: The Birth (1989); My Own (1994); Pilgrimage (1999)

Mira Nair: Salaam Bombay (1988); Mansoon Wedding (2001)

Deepa Mehta: Fire (1996); Earth (1998); Water (2005)

Lav Diaz: Death in the Land of Encantos (2007); Melancholia (2008); Norte, The End of History (2013); From What is Before (2014)

  1. Dünya Savaşı Sonrası Sovyet (ve Dağılma Sonrası Rusya ve Diğer Cumhuriyetler) Sinemaları

Andrei Tarkovsky: Ivan’s Childhood (1962); Andrey Rublyov (1966); Solaris (1972); The Mirror (1975); Stalker (1979); Nostalghia (1983); Sacrifice (1986)

Grigori Chukrai: Ballad of a Soldier (1959)

Mikhail Kalatozov: The Cranes are Flying (1957); The Unsent Letter (1959); I am Cuba (1964)

Sergei Bondarchuk: War and Peace (1966-67); Waterloo (1970)

Sergei Gerasimov: And Quiet Flows the Don (1957); The Men and the Beasts (1962); Tolstoy (1984)

Sergei Paradjanov: Shadows of Forgotten Ancestors (1965); Sayat Nova (Color of Pomegrenates) (1969); The Legend of Suram Fortress (1985); Ashik Kerib (1988)

Vladimir Menshov: Moscow Does not Believe in Tears (1979)

Georgiy Daneliya; A Summer to Remember (1960); I Step Through Moscow (1964); Autumn Marathon (1979); Kin-Dza-Dza! (1986)

Kira Muratova: Brief Encounters (1967); The Asthenic Syndrome (1989); Chekhovian Motifs (2002)

Elem Klimov: Come and See (1985)

Larisa Shepitko: Wings (1966); The Ascent (1977)

Grigori Kozintsev: Don Quixote (1957); Hamlet (1964); King Lear (1971)

Michail Romm: Anthropos 217 (1945);

Otar Iosseliani: There Once Was a Singing Blackbird (1970); Pastorale (1975)

Nikita Mikhalkov: An Unfinished Piece for a Player Piano (1977); Oblomov (1979); Urga (1992); Burnt by the Sun (1994)

Andrey Konchalovskiy: Uncle Vanya (1970); Siberiade (1979)

Pavel Chukhray: The Thief (1997)

Aleksandr Sokurov: Days of Eclipse (1988); The Second Circle (1990); Mother and Son (1997); Russian Ark (2002); Father and Son (2003); Faust (2011)

Sergey Bodrov: Prisoner of the Mountains (1996)

Darezhan Omirbaev: Keirat (1992); Kardiogramma (1995); Killer (1998); Student (2012)

Lana Gogoberidze: Day is Longer Than Night (1984); Full Circle (1987)

Temur Bebuliani: The Sun of the Wakeful (1992)

Timur Bekmambetov: Peshaver Waltz (1994)

Tengiz Abuladze: The Wishing Tree (1977); Repentance (1986)

Tolomush Okeyev: The Descendant of the Snow Leopard (1985)

Sulev Keedus: Georgica (1998; Somnambulance (2003)

Grigori Kromanov: The Last Relic (1969)

Sarunas Bartas: Three Days (1991); Freedom (2000)

Gytis Luksas: The Fall of Oak Trees (1976)

Konstantin Lopushansky: Dead Man’s Letters (1986); Visitor of a Museum (1989)

Aleksandr Kaydanovskiy: A Simple Death (1985)

Andrey Zvyagintsev: The Return (2003); The Banishment (2007); Leviathan (2014)

Yuri Ilyenko: Ivana Kupala (1968); The White Bird Marked With Black (1971); Swan Lake: The Zone (1990)

Valeri Fokin: Metamorphosis (2002)

Oksana Bairak: Aurora (2006)

Sergei Loznitsa: My Joy (2010)

Artavazd Peleshiyan: The Seasons of the Year (1975)

Atom Egoyan: The Sweet Hereafter (1997)

Don Askarian: Komitas (1989); Avetik (1992)

Aleksey German: Khrustalyov, My Car (1998)

Eldar Ryazanov: A Railway Station for Two (1983)

Mariya Saakyan: Mayak (2006)

Irina Poplavskaya, Sergei Yutkevich: Cemile (1969)

Sergei Yutkevich: Otello (1956); Lenin in Poland (1966)

Karen Shakhnazarov: City Zero (1989); Assasin of the Tsar (1991)

Yuriy Bykov: Durak (2014)

Zaza Urushdze: Tangerines (2013)

Balkan Sinemaları (Romanya, Eski Yugoslavya, Boşnak, Hırvat, Sloven, Makedon, Yunan vs. Sinemaları…)

Emir Kusturica: When Father Was Away at Business (1985); Time of the Gypsies (1988); Black Cat, White Cat (1998)

Dusan Makavejev: Man is Not a Bird (1965); Free Radical (1968)

Goran Markovic: Tito and Me (1992); The Tour (2008)

Goran Paskaljevic: Dog Who Loved Trains (1977); Special Treatment (1980)

Slobodan Sijan: The Marathon Family (1982)

Alexander Petrovic: And Love Has Vanished (1961); I Even Met Happy Gypsies (1967)

Ademir Kenovic: The Perfect Circle (1997)

Aida Begic: Snow (2008)

Jasmila Zbanic: Grbacia (2007)

Danis Tanovic: No Man’s Land (2001)

Lordan Zafranovic: Occupation in 26 Pictures (1978)

Rajko Grlic: Bravo Maestro (1978); Karaula (2006)

Zivojin Pavlovic: The Rats Woke Up (1967); Red Wheat (1970)

Milcho Manchevski: Before the Rain (1994)

Christi Puiu: The Death of Mr. Lazarescu (2005)

Christian Mungiu: 4 Months, 3 Weeks and 2 Days (2007); Beyond the Hills (2012)

Calin Peter Netzer: Maria (2003); Child’s Pose (2013)

Corneliu Porumboiu: East of Bucharest (2006)

Radu Muntean: The Paper Will Be Blue (2006)

Theo Angelopoulos: Reconstitution (1970); The Travelling Players (1975); Voyage to Cythera (1984); The Beekeeper (1986); Landscape in the Mist (1988); Ulysses’ Gaze (1995); Eternity and a Day (1998); Weeping Meadow (2004)

Michael Cacoyannis: Elektra (1962); Zorba the Greek (1964); Iphigenia (1977)

Costas Ferris: Rembetiko (1983)

Costa-Gavras: Z (1969); Missing (1982)

George Tzavellas: Antigone (1961)

Nikos Koundouros: Draco (1956); Young Aphrodites (1963); The Face of Medusa (1967)

Pantelis Voulgaris: Stone Years (1985)

Vasilis Georgiadis: The Red Lanterns (1963)

Alekos Sakellarios: Woe to the Young (1961)

İtalyan Sineması (Yeni Gerçekçilik ve Sonrası)

Roberto Rossellini: Rome, Open City (1945); Paisa (1946); Germany, Year Zero (1948); Europa’51 (1952); Journey to Italy (1954)

Vittorio De Sica: The Children are Watcihng Us (1944); Bicycle Thieves (1948)

Luchino Visconti: White Nights (1957); Rocco and His Brothers (1960); The Leopard (1963); Death in Venice (1971)

Michelangelo Antonioni: The Adventure (1960); The Night (1961); Eclipse (1962); Blow-up (1966); The Passenger (1975)

Marco Bellocchio: Fists in the Pocket (1965); A Leap in the Dark (1980); My Mother’s Smile (2002)

Bernardo Bertolucci: The Spider’s Stragem (1970); The Conformist (1970)

Mauro Bolognini: Metello (1970); The Murri Affair (1974)

Federico Fellini: I Vitellone (1953); La Strada (1954); Night of Cabiria (1957); 8 1/2 (1963); Juliet of the Spirits (1965); Amarcord (1973)

Marco Ferreri: The Little Coach (1960)

Matteo Garrone: Gomorra (2008)

Sergio Leone: Once Upon a Time in America (1984)

Nanni Moretti: Dear Diary (1993); The Son’s Room (2001)

Ermanno Olmi: The Fiances (1963); The Tree of Wooden Clogs (1978); The Legend of the Holy Drinker (1988)

Pier Paolo Pasolini: Accatone (1961); The Gospel According to Matthew (1964); The Hawks and the Sparrows (1966); Oedipus Rex (1967); Teorema (1968); Medea (1969)

Gillo Pontecorvo: Kapo (1959); The Battle of Algiers (1966)

Francesco Rosi: Salvatore Giuliano (1962); Hands Over the City (1963); The Moment of Truth (1965); The Mattei Affair (1972); Christ Stopped at Eboli (1979)

Taviani Kardeşler: Padre Padrone / Father and Master (1977); The Night of San Lorenzo (1982)

Guiseppe Tornatore: Cinema Paradiso (1988)

Franco Zeffirelli: Jesus of Nazareth (1977); Otello (1986); Hamlet (1990)

Afrika Sinemaları, Filistin ve Arap Ülkeleri Sinemaları

Idrissa Ouedraogo: Yaaba (1989); Tilai (1990)

Gaston Kabore: God’s Gift (1983)

Yusuf Chaine: Son of the Nile (1951); Cairo Station (1958); Alexandria, Why (1979)

Tewfik Saleh: Al-Makhdu’un / The Dupes (1972)

Mustafa Akad: Çağrı (1977); Çöl Aslanı (1981)

Souleymane Cisse: Finye (1982); Yeelen (1987)

Abdurrahmane Sissako: Waiting for Happiness (2002); Bamako (2006)

Ousmane Sembene: Black girl (1966); Emitai (1971); Moolade (2004)

Djibril Diop Mambety: Journey of the Hyena (1973); Hyenas (1992)

Nacer Khemir: Wanderers of the Desert (1984); The Dove’s Lost Necklace (1991); Babaziz (2005)

Abdellatif Keşiş: The Secret of the Grain (2007)

Karin Albou: The Little Jerusalem (2005)

Elia Suleiman: Chronicle of a Disappearance (1996); Divine Intervention (2002)

Michel Khleifi: Wedding in Galilee (1987)

İsrail:

Amos Gitai: Kadosh (1999); Kippur (2000); Free Zone (2005)

İkinci Dünya Savaşı Sonrası Amerikan, Britanya, Kanada ve Avustralya Sinemaları

Stanley Kubrick: Paths of Glory (1957); 2001: A Space Odyssey (1968); Barry Lyndon (1975)

Robert Altman: Nashville (1975); 3 Women (1977); The Player (1992)

Terrence Malick: Days of Heaven (1978); The Thin Red Line (1998); The Tree of Life (2011)

Mike Nichols: Catch-22 (1970)

Woody Allen: Annie Hall (1977); Zelig (1983); Hannah and Her Sisters (1986)

Hal Ashby: Being There (1979)

John Boorman: Deliverance (1972); Hope and Glory (1978)

Mel Brooks: The Producers (1967)

John Cassavetes: Shadows (1959); Faces (1968); A Woman Under the Influence (1974); Love Streams (1984)

Michael Cimino: The Deer Hunter (1978)

Francis Ford Coppola: Rain People (1969); Godfather I-II-III (1972-74-90); The Conversation (1974); Apocalypse Now (1979); Rumble Fish (1983)

Brian de Palma: Scarface (1983); The Untouchables (1987)

Clint Eastwood: Unforgiven (1992)

Bob Fosse: Cabaret (1972)

Denis Hopper: Easy Rider (1969)

Willam Friedkin: The French Connection (1971)

George Lucas: Star Wars I-II-III (1999-2000-2005)

Sidney Lumet: 12 Angry Man (1952); Network (1976)

Alan J. Pakula: Sophie’s Choice (1982)

Sam Peckinpah: The Wild Bunch (1969); Straw Dogs (1971)

Sydney Pollack: Out of Africa (1985)

Paul Schrader: Mishima: A Life in Four Chapters (1985)

Martin Scorsese: Taxi Driver (1976); Raging Bull (1980); The Last Temptation of Christ (1988)

Steven Spielberg: The Color Purple (1985); Empire of the Sun (1987); Saving Private Ryan (1998)

Spike Lee: Jungle Fever (1991); Malcolm X (1992)

Steven Soderbergh: Kafka (1991); Traffic (2000)

Quentin Tarantino: Reservoir Dogs (1992); Pulp Fiction (1994)

Jim Jarmusch: Stranger than Paradise (1984); Down by Low (1986); Dead Man (1995); Ghost Dog (1999)

Coen Kardeşler: Miller’s Crossing (1990); Barton Fink (1991); Fargo (1996); Big Lebowski (1998)

David Lynch: Eraserhead (1977); Elephant Man (1980); Lost Highway (1997); Straight Story (1999)

David Fincher: Seven (1995)

Alejandro Gozalez Inarritu: Amores Perros (2000); Biutiful (2010)

Paul Thomas Anderson: Magnolia (1999); There Will Be Blood (2007)

Gus Van Sant: Gerry (2002); Elephant (2003)

Darren Aranofsky: Pi (1998)

Lindsay Anderson: If… (1968)

Richard Attenborough: Gandhi (1982)

Kenneth Branagh: Hamlet (1996)

Peter Brook: Lord of the Flies (1963); King Lear (1971); Meeting with Remarkable Men (1979); Mahabharata (1990)

Danny Boyle: Trainspotting (1996)

Terence Davies: Distant Voices, Still Lives (1988); The Long Day Closes (1992); The Neon Bible (1995)

Stephen Frears: My Beautiful Laundrette (1985)

Terry Gilliam: Brazil (1985)

Peter Greenaway: Drowning by Numbers (1988); Nightwatcihng (2007)

Derek Jarman: Caravaggio (1986); The Garden (1990)

Mike Leigh: Naked (1993); Secrets and Lies (1996)

Ken Loach: Kes (1969); Land and Fredom (1965); The Navigators (2001)

Alan Parker: Mississippi Burning (1988)

Sally Potter: Orlando (1992)

Michael Powell, Emeric Pressburger: Black Narcissus (1947); The Red Shoes (1948)

Lynne Ramsay: Ratcatcher (1999)

Carol Reed: The Third Man (1949)

Karel Reisz: The French Lieutenants’s Woman (1981)

Nicholas Roeg: Walkabout (1971); Insignificance (1985)

Ken Russell: The Devils (1971); Mahler (1974); Tommy (1975)

Ridley Scott: Blade Runner (1982)

Michael Winterbottom: Wellcome to Sarajevo (1997)

Denys Arcand: The Decline of the American Empire (1986); Jesus of Montreal (1989); The Barbarian Invasions (2003)

David Cronenberg: Videodrome (1983); The Fly (1986); Dead Ringers (1988); Existenz (1999)

Guy Maddin: Saddest Music in the World (2003)

Jean-Claude Lauzon: Leolo (1992)

Claude Jutra: Mon oncle Antoine (1971)

Peter Weir: Gallipoli (1981); Truman Show (1998)

Gillian Armstrong: My Brillian Career (1979)

Baz Luhrmann: Moulin Rouge (2001)

Jane Campion: An Angel at My Table (1990); Piano (1993); Portrait of a Lady (1996)

Peter Jackson: Heavenly Creatures (1994)

Niki Caro: Whale Rider (2002)

Deneysel Sinemacılar ve İngiliz Belgeci Ekol

Robert J.Flaherty: Nanook of the North (1922); Lousiana Story (1948)

Godfrey Reggio: Qatsi Triology (1982-88-2002)

Ron Fricke: Baraka (1992); Samsara (2011)

Michael Snow: Wavelenght (1967)

Kenneth Anger: Scorpio Rising (1963)

Maya Deren: Meshes of the Afternoon (1943)

Stan Brakhage: Dog Star Man (1961-62-63)

Türkiye Sinemasının Yüz Yılı (Alfabetik)

A Ay (1988) – Reha Erdem

Acı Hayat (1962) – Metin Erksan

Ah Güzel İstanbul (1966) – Atıf Yılmaz

Akrebin Yolculuğu (1997) – Ömer Kavur

Anayurt Oteli (1987) – Ömer Kavur

At (1981) – Ali Özgentürk

Ateşin Düştüğü Yer (2011) – İsmail Güneş

Ayna (1984) – Erden Kıral

Bal (2010) – Semih Kaplanoğlu

Balatlı Arif (1967) – Atıf Yılmaz

Bekleme Odası (2004) – Zeki Demirkubuz

Bereketli Topraklar Üzerinde (1979) – Erden Kıral

Beş Vakit (2006) – Reha Erdem

Bir Adam Yaratmak (1977) – Yücel Çakmaklı

Diyet (1974) – Ö. Lütfi Akad

Düğün (1973) – Ö. Lütfi Akad

Fikrimin İnce Gülü – Sarı Mersedes (1987) – Tunç Okan

Gece Yolculuğu (1987) – Ömer Kavur

Gelin (1973) – Ö. Lütfi Akad

Gölge Oyunu (1997) – Yavuz Turgul

Gönül Yarası (2005) – Yavuz Turgul

Gramofon Avrat (1987) – Yusuf Kurçenli

Gurbet Kuşları (1964) – Halit Refiğ

Gülün Bittiği Yer (1999) – İsmail Güneş

Güneşe Yolculuk (1998) – Yeşim Ustaoğlu

Hakkari’de Bir Mevsim (1982) – Erden Kıral

Halıcı Kız (1953) – Muhsin Ertuğrul

Hanım (1988) – Halit Refiğ

Hazal (1979) – Ali Özgentürk

Herkes Kendi Evinde (2000) – Semih Kaplanoğlu

Herşeye Rağmen (1987) – Orhan Oğuz

Irmak (1972) – Ö. Lütfi Akad

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak (2002) – Ahmet Uluçay

Kasaba (1996) – Nuri Bilge Ceylan

Katırcılar (1987) – Şerif Gören

Keşanlı Ali Destanı (1964) – Atıf Yılmaz

Kırık Hayatlar (1965) – Halit Refiğ

Kızılırmak-Karakoyun (1967) – Ö. Lütfi Akad

Kuyu (1968) – Metin Erksan

Mayıs Sıkıntısı (1999) – Nuri Bilge Ceylan

Minyeli Abdullah (1990) – Yücel Çakmaklı

Muhsin Bey (1986) – Yavuz Turgul

Nokta (2008) – Derviş Zaim

Otobüs (1974) – Tunç Okan

Pandora’nın Kutusu (2008) – Yeşim Ustaoğlu

Reis Bey (1988) – Mesut Uçakan

Rıza (2007) – Tayfun Pirselimoğlu

Selvi Boylum Al Yazmalım (1977) – Atıf Yılmaz

Sevmek Zamanı (1965) – Metin Erksan

Sonbahar (2007) – Özcan Alper

Susuz Yaz (1963) – Metin Erksan

Sürü (1978) – Zeki Ökten

Süt (2008) – Semih Kaplanoğlu

Tabutta Rövaşata (1996) – Derviş Zaim

Uçurtmayı Vurmasınlar (1989) – Tunç Başaran

Umut (1970) – Yılmaz Güney

Uzak (2002) – Nuri Bilge Ceylan

Üç Tekerlekli Bisiklet (1962) – Ö. Lütfi Akad / Memduh Ün

Vesikalı Yarim (1968) – Ö.Lütfi Akad

Yazgı (2001) – Zeki Demirkubuz

Yengeç Sepeti (1994) – Yavuz Özkan

Yol (1981) – Şerif Gören

Yumurta (2007) – Semih Kaplanoğlu

Züğürt Ağa (1985) – Nesli Çölgeçen

%d blogcu bunu beğendi: